5000TL ile 15 Ülke Gezen Erkan Orhan – Yolculuk deneyimleri 2#

Editörün Notu: Birazdan kendinden bahsedecek olan Erkan abim bu hayatta tanıyabileceğiniz en muhteşem insanlardan biri. Gaziantep’in Vatan mahallesinde dezavantajlı bir çevrede doğduğu halde hayatının sınırlarını zorlayarak kendi başarı hikayesini yazmaya devam ediyor. Ayrıca kendi başarı hikayesini yazmaya devam ederken asla geçmişini unutmuyor ve kendi mahallesinden başlayarak birçok yerde dezavantajlı çocuklar için sosyal yardım kampanyaları düzenliyor. Ayrıca yurt dışı tecrübelerini diğer gençlerle paylaşarak onları teşvik ediyor. Bir paragrafta size onu anlatabilmem imkansız 🙂 Gelin onu, onun kaleminden dinleyelim.

Merhaba, ben Erkan Orhan 25 yaşındayım. 2016 yılında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi‘nde İngilizce hazırlık ile  üniversite hayatına başlangıç yaptım. 2017-2021 yılları arsasında ise Gümüşhane Üniversitesi İnsan Kaynakları Bölümünden mezun oldum. Aynı zamanda 2019-2020 güz döneminde Polonya’nın Nowy Sacz şehrinde WSG National  Louis University‘de  Bussines  Management bölümü ve 2021 bahar yarı yılında yine Polonya’nın Bydgoszcz şehrinde WSG University of Economy‘de International  Business bölümünde öğrenim gördüm.

Erkan Orhan Irak'ta
Erkan Orhan Irak’ta

2022 yılı başında Romanya Bükreş’te 3 aylık Avrupa Gönüllülük Hizmetleri (ESC) projesine katıldım.  Onun dışında Türkiye’de birçok şehirde dezavantajlı aile ve yetim çocuklara yönelik bireysel projelerim oldu. Gerek otostopla gerekse diğer yollarla 15 ülke 129 şehir gezme fırsatı buldum. İnşallah hayal ve hedeflerimin peşinden gitmeye devam edeceğim.

Gezmeye Ne Zaman Başladınız?

2016 yılında Alanya’da üniversiteyi kazandığımda aynı zamanda hayallerimi gerçekleştirebileceğim fırsatları da kazandım ve o sene gerçek anlamda gezmeye başladım.

Yolculuklarınız Nasıl geçiyor ve Nerelerde Konaklıyorsunuz?

Türkiye’de gezerken özellikle sosyal medya üzerinde edindiğim arkadaşlar, onların yaşadığı şehre geldiğimi görünce hemen misafir etmek istiyorlar. Hatta ülkenin her şehrinde arkadaşlarım var diyebilirim.
Yurt dışında ise kimi zaman havalimanında kimi zaman tren garlarında kimi zaman da hostelde konaklıyorum.

Yolda Tek Başına Seyahat Etmek Sizi Korkutmuyor muydu?

Hayır, aksine beni daha güçlü kılıyordu. Çünkü tek başıma gezerken, dünyayı keşfederken aynı zamanda da kendimi tanıdım, kendimi keşfettim. Tek başıma neler yapacağımı hatta her şeyi yapabileceğimi gördüm ve inanılmaz bir derecede  özgüven kazandım.

Avrupa heykel erasmus+

Sadece 5 Bin TL İle 15 Ülke Gezdiniz. Bunu Nasıl Yaptınız?

Yurt dışına çıkarken tüm masraflarımı Avrupa Birliği Erasmus kapsamında karşılıyordu. Daha doğrusu ban aylık hibe veriliyordu o şekilde cebimden para çıkmıyordu. Türkiye’de gezerken de genelde otostopla bazen de projelerle geziyorum, bu şekilde cebimden ulaşım ücreti çıkmıyordu ve gittiğim şehirlerde de arkadaşlarım beni misafir ettiği için konaklama ücreti ödemiyordum. Çok nadirdir konaklama ücreti ödediğim. Sadece dışarıda yemek yerken veya hediyelik eşya alırken para ödüyorum.

Şimdiye Kadar Hangi Ülkeleri Gezdiniz?

Başta Türkiye olmak üzere, Polonya, Almanya, Avusturya, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Ukrayna , Belçika, Suriye, Gürcistan, Bulgaristan,Romanya ve Kuzey Irak.

Polonya erasmus

En Sevdiğiniz Yer Neresiydi?

En sevdiğim yer Çek Cumhuriyet’inin başkenti Prag ve Hollanda’nın başkenti Amsterdam oldu.
Özellikle Prag’da kendinizi  orta çağda hissedebilirsiniz. Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel bir şehir.
Avrupa seyahatinizde listenin başlarına koyabilirsiniz.

Yabancı İnsanlarla Nasıl Anlaştınız?

Genel olarak ingilizce konuşarak anlaşıyordum ama bazı ülkelerde halk ingilizce bilmediği için o ülkenin anadilini öğrenmeye yada konuşmaya çalışıyordum. Mimik ve duygularımızla da anlaşıp çok güzel bir iletişim kuruyorduk, tabii çoğu zaman çeviriden de destek alıyordum

Çok Okuyanlar mı Bilir Yoksa Çok Gezenler mi?

Bence okuyarak gezen bilir çünkü bir şehri ya da ülkeyi  gezmeden önce o ülkenin tarihini, kültürünü, yapısını bilmek gerekiyor. Bu şekilde daha bilinçli ve daha verimli bir seyahat ortaya çıkar.

Youtube: https://www.youtube.com/@erkanorhan_

Instagram: https://www.instagram.com/erkanorhan__/

1 thought on “5000TL ile 15 Ülke Gezen Erkan Orhan – Yolculuk deneyimleri 2#”

  1. Geri bildirim: Yolculuk Deneyimleri – Kovan

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top