Schengen Vizesinde Yeni Dönem

Avrupa Birliği (AB) ülkelerine seyahat edebilmek için Schengen vizesine başvuru yöntemi değişiyor.

Bu durum, Schengen vizesine başvuruları kolaylaştırmayı, vizeyi hırsızlığa ve dolandırıcılığa karşı daha güçlü hale getirmeyi hedefliyor. Avrupa Komisyonu tarafından bildirilen  “dijital vize” önerisi Avrupa Parlamentosu (AP) Sivil Özgürlükler Komitesi’nde kabul edildi.


Bu düzenlemeye 2026 tarihinden başlanılacak olup; 2031 yılından itibaren tüm birlik üyelerinin, dijital vize başvurusunu kullanmasını amaçlanıyor.

Dijital vize uygulamasına neden gerek duyuldu?

Covid 19 Salgını sırasında vize işlemlerinin durdurulmasından dolayı üye devletler, vize işlemlerinin hızlandırılmışı için dijitalleştirilmesini önerdi ve Avrupa Komisyonu daha modern, daha hızlı ve daha güvenli hale getirmek için öneriyi hazırladı. Ayrıca Dijital vize, Vize Bilgi Sisteminde bir tür elektronik dosya olacak ve bu sayede sahtecilik ve dolandırıcılık önlenebilecek.

Dijital vize başvurusu ne zaman yürürlüğe girecek?

Dijital vizenin geliştirilmesi 2024 yılında başlayacak. Bu düzenleme ise 2026 tarihinden işleme geçebilecek olup; 2031 yılından itibaren tüm birlik üyelerinin, dijital vize başvurusunu kullanmasını amaçlanıyor.

Schengen Üye Devletler
Schengen Üyesi Ülkeler

Dijital başvuru sayesinde vize almak kolaylaşacak mı?Bu yeni düzenleme sayesinde vize başvurusu daha kolay olacak. Bu sayede vizeye başvurmak isteyenler Başkonsolosluklara gitmek zorunda kalmayacak. Ancak istenilen belge ve değerlendirme konusunda herhangi bir değişim olmayacaktır.

Dijital Schengen vizesi başvurusu nasıl yapılacak?

BBC Türkçe de yer alan habere göre; AB vizesine ihtiyaç duyan kişiler önce sistem üzerinde güvenli bir hesap oluşturacak. Bu hesap üzerinden başvuru formu doldurup kendilerinden istenen gerekli belgeleri yükleyecekler. Daha sonra vize ücretini internet üzerinden ödeyerek başvurularını tamamlayacaklar. Başvuru yapan kişiler başvurusunu platform üzerinden takip edebilecektir. Vize onaylandıktan sonra ise başvuru sahipleri vizelerine internet üzerinden erişebilecektir. Eğer isterlerse vize sürelerini online bir şekilde de uzatılabilecekler.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top