Varuna Gezgin Dünya Turunu Tamamladı!

Varuna Gezgin ismiyle bilinen Murat Fıçıcı, şuan da dünya turunu tamamlayan üçüncü Türk oldu ve en fazla gittiği ülke ise 67 ziyaretle Tayland oldu.

Hedefleri ve Misyonları nelerdir?

Asıl mesleği öğretmen olan Murat Fıçıcı’nın bir hayali vardı. Dünya turuna çıkmaktı. Ancak, ekonomik anlamda yeteri kadar durumu yoktu bu yüzden ilk başta 2003 yılında Eskişehir’de bir kafe açarak başladı ve işletmecilik yaşamına girdi. Daha sonra işleri ilerleterek Türkiye’nin birçok yerinde kafeler zinciri kurdu. Buradan kazandığı gelir ile Türk gençleriyle birlikte Dünya’yı keşfetmekti. Bu sayede misyonları olan hem dünyayı gezmek hem de gençlere öncü olabilecek bu iki misyonu tamamlamış oldu.

Seyahatlerdeki ekibi kimlerden oluşmaktadır?

Murat Fıçıcı, seyahatlerine üniversite öğrencileri ve kafe zincirlerinde çalışanlar ile yola çıkmıştır.

Seyahatlerdeki Gezme Kültürü nedir?

Kendisi ve kendisi ile birlikte gelen kişiler gittikleri ülkenin kültürel değerlerine ve anlayışlarına özen göstermişlerdir. Örneğin; orada ne yemek yeniliyorsa o yenilecektir başka popüler markalarda yemek yemek yasaktır. Ya da o ülke ne müzik dinliyorsa onu dinleyeceksin. Diğer bir deyişle o ülkenin kültürel unsurlarına saygı gösterilmiştir ve bu durumlara uymayan kişiler Türkiye’ye geri gönderilmiştir. Bu yüzden kurallara herkesin uyması gerektiği belirtilmiştir. Bir de tattıkları bazı yemekleri Türkiye’ye getirmişlerdir ve bu sayede Dünya mutfağını Türkiye’ye getirmiş oldular. Murat Fıçıcı’nın gezdiği 197 ülkeden en çok etki bırakan ülke Nepal olmuştur. Çünkü zor şartlarda yaşadıkları için paylaşmanın dostluğun değerini öğrenmişlerdir. Bu nedenle genel olarak Nepal, Bolivya ve Moğolistan gibi ülkelerde daha mutlu olmuştur.

Seyahati ilk ne zaman başlamıştır ve ne zaman bitmiştir?

Murat Fıçıcı, ilk olarak seyahatine 1993 yılında Hollanda’ya giderek başlamıştır ve en son 2023 yılında Kuzey Pasifik Okyanusu’ndaki Marshall Adaları’na giderek tam olarak 197 ülkeye gitmiş oldu.

Varuna gezgin hakkında daha fazla bilgi için Instagram sayfasına göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top