Almanya’da 6 Günlük Erasmus+ Eğitim Kursu

Bugünkü Erasmus+ eğitim kursumuzun ana konusu yaygın eğitim. Gençler için gelişmiş fırsatları yaratmada NFE’nin (Non Formal Education) etkileri güçlendirilmek isteniyor. Projenin gerçekleşeceği Bonn şehrinin ise köklü bir kültürel geçmişe sahip olmasının yanı sıra Avrupa’nın merkezinde olması katılımcı çeşitliliğini arttırıyor. Bu nedenle yeni bakış açıları ve deneyimler elde etmek için ideal bir proje.

Proje Açıklaması

Bu projeye katılmak için başlıca nedenler:

 • Farklı türlerden yaygın eğitim metotlarıyla katılımcılarda yaygın eğitimin gücü hakkında bir farkındalık uyandırmak.
 • NFE’nin Avrupa’daki yöntemlerini keşfetmek ve tartışmak.
 • Genel Avrupa ülkelerinde yaygın eğitim modelinin rolünü ve aldığı geri bildirimi analiz etmek.
 • Yaygın eğitim çerçevesinde gençlere karşı halihazırda olan ve gittikçe artan tüketici yaklaşımları değiştirmek.
 • Örgün, yaygın ve gayriresmi gibi farklı eğitim boyutlarının anlamlarını, toplumdaki rollerini ve birbirlerini tamamlayıcılığını keşfetmek.
 • Günlük gençlik çalışmalarını tekrar ele almak
 • Erasmus+ programı çerçevesinde yaygın eğitimin temel ilkelerini ve bunun nasıl etkili kullanılabileceğini anlamak.

Program Süreci Nasıl İşleyecek?

Gerçek bir etkiye sahip olmak için katılımcılar deneyimsel öğrenme döngüsüne (yapmak, hissetmek, yansıtmak, aktarmak) derinlemesine girerek inovatif yaklaşımlar deneyimler.

Beethoven'ın doğduğu yer Bonn'daki heykeli
Beethoven’ın doğduğu yer Bonn’daki heykeli

Bu erasmus+ eğitim kursu, katılımcıların birlikte geçirdiği birkaç gün ile sınırlı değildir ve aksine asıl tanışmadan önce başlar. Bu sebeple katılımcılar en başından beri aktif olarak yer alacaklarının farkında olmalıdır. Etkinliğin planlanan hedeflerinin ve içeriğinin yanı sıra gelecekteki Avrupa projeleri için ortaklar bulmak için ideal bir fırsattır.

Ön Eğitim

Eğitimden yaklaşık 6 hafta önceden başlayarak, ‘NFE News’ aracılığıyla, katılımcılar pedagojik konular üzerinde düşünmeye davet eden ve bilgi/dokümantasyon toplayan haftalık haberler alacaklar. Katılımcılar bu NFE haberlerinin gelişmesinin bir parçasıdır. Ayrıca, eğitim kursu başlamadan önce katılımcılar arasındaki etkileşimleri teşvik etmek için kapalı bir özel Facebook grubu oluşturulacaktır.

Eğitimin Temel Akışı

 • Deneyimleme: Farklı eğitim çerçevelerinde, farklı yaygın öğretim metotları deneyimlemek (rol yapma, simülasyon oyunu, egzersizler)
 • Düşünme: Metotlar ve onların etkileri, yaygın eğitimin gücü ve sınırları, pedagojik bir süreç oluşturma üzerinde düşünmek
 • Aktarma: Gençlerle çalışma yollarını geliştirmek amacıyla katılımcıların kendi gerçekliğine aktarmak.
 • Paylaşma: Birbirinden farklı ve çeşitli algılarla mevcut durumlar ve deneyimler üzerine paylaşımlarda bulunmak.
 • Geliştirme: Katılımcıları proje tasarımının karar sürecine dahil ederek (katılımcılar, sahip oldukları bazı oturumlara karar vereceklerdir) onların kapasitesini geliştirmek.

Eğitim Sonrası Pekiştirme

Eğitmenler sonraki 2 ay boyunca internet aracılığıyla katılımcıların tanımlanmış eylem planlarına destekleyici olmak ve danışmanlık yaklaşımında bulunmak amacıyla katılımcılara sunulmuş olacak. Eğitmenler bu süreç boyunca katılımcılar için mentor olarak mevcut olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top