DiscoverEU Projesi ile Avrupayı Ücretsiz Gezme Fırsatı! Başvuru Şartları Nelerdir?

DiscoverEU, öğrenilen deneyimler sayesinde Avrupa’yı keşfetmeni sağlayan bir Erasmus+ programıdır. Genel olarak trenle seyahat ederek gideceği 18 yaşındaki gençlerin Avrupa’nın tarihini, kültürünü, mirasını ve dünyanın dört tarafından gelen insanla iletişim kurma fırsatı yakalar. Ancak bazı durumlarda projenin daha etkin olması için trenin kullanılmadığı yerlerde feribot veya otobüs gibi araçlarda kullanılabilir. Başka bir ulaşımın olmadığı yerde istisnalı durumlarda uçak kullanılabilir. Böylece uzak bölgede yaşayan gençler de katılabilirler. Yılda 2 defa gerçekleşen başvuru döneminin birinde başvuru yapabilirsin.

Bir sonraki başvuru dönemi ne zaman ve kimler başvurabilir?

Bir sonraki başvuru dönemi 2023 bahar aylarında başlayacak. Hemen haberdar olmak için burayı takip edebilirsiniz.  Başvuruya katılmak için;

 • 18 yaşında olmalı veya 2023 yılında 18 yaşına girmiş olmalısın,
 • Başvuru formuna geçerli kimlik, pasaport veya yasal oturma izni kartı numaranı eklemelisin,
 • Aşağıda yer alan ülkenin bir vatandaşı olmalısın veya yasal olarak uzun süredir ikamet ediyor olmalısın.

Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler ve Erasmus+ programı kapsamındaki üçüncü ülkeler: İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye.

DiscoverEU Projesi ile Avrupayı Ücretsiz Gezme Fırsatı!
18 yaşındaysanız DiscoverEU Projesini kaçırmamalısınız!

Başvurusu kabul edilen adayların seyahat edebilmesi için;

 • Seyahatlerine yukarıda belirtilen ülkelerden birinde başlamaları ve seyahat etmeleri,
 • En az bir en fazla otuz gün ile seyahat etmeleri gerekir.

Bu durumları karşılamayan başvuran adayların başvuruları değerlendirilmez.

Başvuru Prosedürü

 • Başvuran adaylar bireysel veya grup olarak (en fazla 5 kişi) seyahat tercihlerini belirtmeleri gerekir.
 • Başvuran adaylar, E-postayı doğrulamak için geçerli bir e-posta adresi vermeleri gerekir. Bașvurusu kabul edilen adaylarla e-posta yoluyla iletișime geçileceği için e-posta doğrulaması gereklidir.
 • Bașvuran adaylar e-posta adreslerini doğruladıktan sonra bașvuru formunu doldurmalıdır. Bu formda kişisel bilgilerin paylaşılması gerekir.
 • Kişisel bilgileri doldurduktan sonra başvuran adaylar genel kültürünü ölçen 5 adet çoktan seçmeli soru sorulur ve cevaplamaları gerekir. En son da ayrıca ek soruyu cevaplandırmaları gerekir. Bu durum, adayların vermiş oldukları doğru cevaplara göre sıralanır.
 • Bașvurusunu tamamlayıp gönderen adaya onay e-postası gönderilir. Bu onay e-postasında bir bașvuru kodu ve bașvuru sonucu bulunur.

Grup Olarak başvurmak isteyenler ne yapmalı?

Bașvuru formunu bașarıyla gönderen tüm bașvuru sahiplerine bir bașvuru kodu gönderilir. Bașvuru yapan adayların bu kodu saklamaları istenir. Aday, eğer arkadaşlarını da bu projeye davet etmek isterse grup şeklinde başvurabilirler. Aralarından seçilen bir kişi grup lideri olur ve başvuru kodu grup liderine verilir. Daha sonra diğer grup üyelerinin bu kodu kullanarak kayıtlarını tamamlamış olup kişisel bilgilerini girerek bireysel başvuru yapmalı gereklidir. Ayrıca diğer grup üyelerinin 5 soruyu cevaplandırmasına gerek yoktur. Sadece başvurunun geçerli olması için onlarda kendi kişisel bilgilerini doldurmalıdırlar.

DiscoverEU Başvuruları

Grup üyeleri tek başvuru yapmış sayılır ve ona göre değerlendirilir. Ekstradan grup üyeleri başvuru yapmayacaktırlar. Bireysel başvuru yapan aday ise sadece bir kez başvuru yapacaktır. Eğer birden fazla başvuru yapılırsa ilk başvurusu dikkate alınıp değerlendirilecektir. Sonuçların ilanı ise e posta yoluyla bilgi verilecektir.

Seyahat Seçenekleri

2 seyahat seçeneği vardır. Bunlar esnek seyahat seçeneği ve sabit seyahat seçenekleridir.

Esnek Seyahat seçeneğinde;

 • Adayın seyahat edebileceği tarihler aday aktif hale getirene kadar esnek kalır.
 • Yolculuk yapılacak gün sayısı toplamda en fazla bir ay olmak üzere sınırlıdır.

Sabit Seyahat seçeneğinde,

 • Adaylar, önceden tarih ve saati belirleyip rezervasyon yapmalıdır. Rezervasyon yapıldıktan sonra değişiklik yapılamaz.
 • Adaylar, Avrupa Birliği ülkeleri veya Erasmus+ Programı kapsamında olan üçüncü ülkeler arasından en fazla iki ülkeye gidebilirler ve en fazla bir ay seyahat edebilirler.

Seçilen adaylara seyahat biletleri ve DiscoverEU indirim kartı verilir. Diğer masraflar katılımcı tarafından karșılanır. Seçilen her katılımcının seyahat bileti 251 euroyu geçmeyecek şekilde karşılanır.

Vize Durumu

Adayın seyahat programına göre birden fazla vize alması gerekebilir. Vize için gerekli tüm evrakın hazırlanması adayın sorumluluğu altındadır. Vize masrafları DiscoverEU tarafından karșılanır.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top