Yurt dışına ücretsiz bir şekilde çıkabileceğiniz programlar!

Selamlar herkese. Bugün birçok kişi tarafından sıklıkla sorulan bir soruya cevap vereceğiz. Yurt dışına nasıl ücretsiz çıkabilirim?, Erasmus projelerine nasıl katılabilirim?, Erasmus için dil bilme zorunluluğu var mı? gibi soruları sizler için cevaplayacağım.

Yurt dışına ücretsiz bir şekilde çıkabileceğiniz programlar nelerdir?

Hiç ücret ödemeden yurt dışına çıkabileceğiniz ve hayatınız boyunca size birçok yönden benzersiz tecrübeler kazandıracak birçok proje mevcut. Maalesef birçok genç bu projelerden habersiz veya bu projelere katılmak için yeterli bilgiye sahip değil. Bugün sizlere Erasmus bünyesinde varolan ve bizzat tecrübe ettiğim kolay bir şekilde katılabileceğiniz projelerden bahsedeceğim. ESC, Erasmus+ gençlik değişimleri ve DiscoverEU gibi projeler en kolay kabul alabileceğiniz projeler arasında bulunmakta.

Erasmus+ Gençlik Değişimi projelerine nasıl katılabilirim?

Avrupa birliği tarafından fonlanan gençlik değişimi projelerinde katılımcılara birçok yönden 21. yüzyılın yeterlilikleri kazandırılmaya çalışılır. 5 ile 21 gün arasında süren bu projeler size benzersiz bir deneyim kazandıracaktır. Gençlik değişimi projelerinin tamamında katılımcıların konaklama, yeme-içme ve seyahat masrafları tamamen karşılanır.

Yurt dışına ücretsiz Erasmus+ gençlik değişimleri
Gençlik değişimleri sizlere benzersiz tecrübeler kazandıracaktır!

Bu projelere katılmak için Türkiye’de Gençlik Değişimi projeleri yazan ve bu projeleri yöneten derneklerin duyurularını takip etmelisiniz. Bu tarz derneklerde gönüllülük yaparsanız projelerine katılma olasılığınız daha fazla artar. Bizde Kovan grubu olarak informal bir gençlik grubu statüsünde bu yıl için bir proje yazıyoruz. Ayrıca web sitemizde katılımcı aranan gençlik değişimi projelerini sizlerle paylaşıyoruz. Web sitemizin Erasmus+ kategorisini takip ederek bu projelerden haberdar olabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

ESC projeleri ile Avrupa’da ücretsiz bir şekilde 1 yıl yaşayabilirsiniz!

Erasmus dahilinde Avrupa Birliği tarafından fonlanan en önemli projelerden biri de European Solidarity Corps(ESC) projeleridir. ESC projeleri sayesinde Avrupa’da bir kurumda, dernekte veya gençlik alanında faaliyet gösteren bir çatı altında 1 yıla kadar gönüllü olarak çalışabilirsiniz.

European solidarity corps ESC
Birçok alanda gönüllülük yapma şansınız mevcut!

Gönüllülerin seyahat masrafları, yeme-içme masrafları ve konaklama masrafları tamamen karşılanmaktadır. Ayrıca gönüllüler cep harçlığı almaktadırlar. Cep harçlığı miktarı bölgeden bölgeye değişmekle birlikte 1 ay boyunca çok rahat bir şekilde yeterli olmaktadır. ESC projelerine başvurmak için Türkiye’den bir gönderen kuruluşa ihtiyacınız var. ESC projeleri hakkında daha detaylı bilgi almak için Kovan’da ESC kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

DiscoverEU projesi

DiscoverEU projeleri yurt dışına çıkmak için katılabileceğiniz harika projelerden biri. Bu projeye yalnızca 18 yaşındaki gençler katılabilmektedir. Genel olarak bahsedecek olursak kabul edilen kişilere Avrupa birliği tarafından 251 Euro değerinde bir Interrail bileti tanımlanıyor. Tanımlanan bu biletle 1 ay boyunca 7 günlük seyahat hakkıyla Avrupa’da dilediğiniz şehri gezebiliyorsunuz. Bu program dahilinde konaklama ve yeme-içme masrafları karşılanmamaktadır. Ancak moraliniz bozulmasın çünkü emin olun çok düşük miktarlarla bu projeye katılabilmeniz mümkün. Sizin için DiscoverEU ne kadar para lazım? isimli bir makale yazdık. Bizzat kendi tecrübelerimi paylaştım inceleyebilirsiniz. Ayrıca program hakkında bir vlog serim bulunmakta. Aşağıya ekledim. DiscoverEU sık sorulan soruları cevaplandırdığımız yazıya da göz atmak isteyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top