DiscoverEU Interrail Seyahatinde çantamda bulunması gerekenler nelerdir?

Selamlar ben Erdem! Bu yazıda sizlere 2022 Ağustos ayında gerçekleştirdiğim DiscoverEU Interrail seyahatinde çantamda neler olduğundan bahsedeceğim. Interrail yolculuğunuza çıkmadan önce yapacağınız hazırlık çok büyük önem arz etmektedir. İnternet paketi yapmalı mıyız, Valizle mi yola çıkmalıyız, yanımıza neler almalıyız gibi soruları cevaplandıracağım.

Valizle mi yola çıkmalıyım yoksa sırt çantası mı?

Kesinlikle valiz ile yola çıkmayın! DiscoverEU Interrail seyahatinizde birden fazla ülkeyi hızlıca gezeceksiniz. Valiz Interrail yolculuğu için kesinlikle uygun değildir. Gittiğiniz ülkelerde kaldığınız sürenin az olması ve yolculuk süresince birçok yere eşyalarınızla gitmeniz gerekeceğinden dolayı kesinlikle valiz kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Sırt çantamız nasıl olmalı?

Bel Desteği
Kullanacağınız sırt çantanızda kesinlikle bel desteği olsun. Ben seyahatimde 2 çanta kullandım. Biri normal okul çantası diğeri ise 80L boyutunda büyük çantaydı. İkisinin toplam ağırlığı 25KG ediyordu. Bazen çantalarımızla 6-7 saatlik yürüyüşler yaptığımız oldu. Benim çantamda bel desteği yoktu bu yüzden omuzlara daha fazla yük biniyor. Hem sağlığınız hemde daha konforlu bir yolculuk için bel desteği olan çanta almanızı öneririm.

DiscoverEU Interrail
25KG Ağırlığındaki 2 çantanın olduğu Macaristan’dan bir görsel!

Terlemeyi önleyici yüzey

Genelde sırt çantasıyla seyahat edenlerin en büyük sorunu budur. Mümkün olduğu kadar bel yüzeyi hava alan çantalar seçmeye bakın. Ne kadar bu konuda özel çantalar üretilmiş olsa da maalesef hiç biri işe yaramamaktadır.

Askılarını sağlamlaştırın
Aldığınız çantanın askılarına yeni dikişler atarak sağlamlaştırın. Çantamın askılığı koptuğunda uzunca bir süre iğne iplik aradığımız olmuştu 🙂 Aldığım çanta en kalitelilerinden olmasına rağmen böyle bir sorun yaşadık. Siz mümkün olduğu kadar kendinizi sağlama alın.

Mat takılacak aparatı olsun

Yolculuğunuz boyunca bir mata her zaman ihtiyacınız olacaktır. Çantanızın mat aparatına dikkat edin. Kesinlikle olsun.

Çantanız mümkün olduğu kadar hafif olsun!

İlk hazırladığım çantanın ağırlığı 40KG ediyordu. Daha sonrasında gereksiz olduğunu düşündüğüm birçok şeyi çıkardım. 2 çantanın toplam ağırlığı 25KG ediyordu. Yolda fark ettim ki daha da hafifletebilirmişim. Bu yüzden yola çıkmadan önce çantanızı mümkün olduğu kadar hafifletin. Çok kullanmayacağınızı düşündüğünüz veya yolda alabileceğinizi düşündüğünüz her şeyi çantanızdan çıkarın.

DiscoverEU Interrail Seyahatinde çantamda
DiscoverEU Interrail Seyahatinde çantamda bulunanlar nelerdir?

Çantanızda neler olmalı?

Genel olarak çantanızda bulunması gereken şeyleri şöyle listeleyebiliriz.

  • Kıyafetleriniz
  • Güneş gözlüğü(Yazın yola çıkıyorsanız)
  • Mat
  • Boyun yastığı
  • Kişisel hijyen için eşyalarınız(diş fırçası, sabun vs.) • Terlik
 • Havlu
 • Islak mendil
 • Peçete
 • Bolca poşet(1 rulo çöp poşeti de koyabilirsiniz)
 • Pasaport(Yazsam mı bilemedim ama bunu unutan çok 🙁  )
 • Konserveler(Eğer bu yazıda bahsettiğim gibi ekonomik ve çok maceralı bir yolculuk yapacaksanız)
 • Kart destesi(veya trende vakit geçirebileceğiniz başka şeyler)
 • İğne iplik(Ne alaka demeyin Macaristan’da 2 saat aradık. Lazım olursa görürsünüz :))

İnternet Paketi Yaptıralım mı?

Interrail seyahatinize çıkarken birden fazla ülkeye gideceksiniz. 1 tane ülkeye gitseniz oradan 7-8 Euroya hat alın rahatça kullanın derdim ama maalesef tüm Avrupa’da geçerli olan hatlar genelde çok pahalı. 50Euroya 10GB gibi saçma şekilde uçuk fiyatlar. Bu yüzden internet paketi yaptırmanızı tavsiye etmem. Avrupa’da birçok şehirde birçok noktada ücretsiz Wifi bulunmakta. Sadece trenlerin çoğunda internet yok haberiniz olun. Dizini-filminizi indirmeden yola çıkayım demeyin sakın 🙂

Hala kafamda bir sürü soru var. Nereden bilgi alabilirim?

Arkadaşlar Kovan‘ı detaylı bir şekilde karıştırırsanız eminim sorunuzun cevabı yazılarda mevcuttur. Ama hala sorularım var ve cevap bulamıyorum derseniz BTM’ye çay-kahve içmeye hepinizi bekleriz.(bknz. www.erasmus.kovanyouth.com/contact/) Ayrıca aşağıdaki linklerden Telegram ve Whatsapp gruplarımıza katılarak DiscoverEU seyahatine çıkacak olan diğer gençlerle konuşabilir veya bilgilendirmelerimizi takip edebilirsiniz.

Telegram: https://t.me/kovanyouthdiscovereu/
Whatsapp: https://chat.whatsapp.com/ETVB3Eul1NWJP9dI2UN1So
Youtube: https://youtu.be/mCwFGVY8_WA
Instagram: https://www.instagram.com/h.erdemcelik/

1 thought on “DiscoverEU Interrail Seyahatinde çantamda bulunması gerekenler nelerdir?”

 1. Geri bildirim: DiscoverEU Yeni Dönem Başvuruları Başlıyor! DiscoverEU Açıklama Yaptı! - Kovan'dan Haberler

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top