DiscoverEU Outbound/Inbound nedir?

Selamlar ben Erdem! 2022 Nisan ayında Interrail yolculuğumu bitirdim. 2.5 haftalık bu seyahatim bana birçok şey kattı. Şimdilerde Lise ve Üniversite öğrencilerinden oluşan bir topluluk oluşturduk. Topluluğumuz Kovan’da yurt dışıyla ilgili projeler üretiyor ve henüz yola çıkmamız genç arkadaşlarımıza ilham kaynağı olmaya çalışıyoruz. DiscoverEU programı henüz Türkiye’de çok yeni olduğundan dolayı çok fazla bilgi yok. Olan bilgilerinde birçoğu yanlış. Rota oluşturma, Interrail ticket kullanımı, vize süreci ve diğer detaylarla ilgili bilgilendirme makalelerimizi Kovan’da bulabilirsiniz

DiscoverEU Seyahat Rotası Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

DiscoverEU seyahat rotanızı oluştururken dikkat etmeniz gereken birçok şey var. Genelde yola çıkacak olan gençlerle konuştuğumda bana çok abartılı rotalar sunuyorlar. Neredeyse tüm Avrupayı 7 günlük Interrail biletinde gezmeniz mümkün değil. Sizlere daha önceki ….. yazımızda Interrail biletinde 7 günlük seyahat hakkı nedir açıkladım. Bu yazıda bundan bahsetmeyeceğim.

Outbound nedir?

Interrail biletinizde bulunan 7 günlük seyahat planında 1. gün Outbound, 7. gün Inbound olarak geçer. Outbound hakkınızı sadece yolculuğa başlamayı seçtiğiniz ülkeden çıkarken kullanabilirsiniz. Booking Form‘da ve DiscoverEU Travel App üzerinden bu ülkeyi seçiyorsunuz. Örneğin Türkiye’den yolculuğunuza başladınız. Outbound hakkınızla halkalıdan ya Sofya’ya ya da Romanya’ya giderek kullanabilirsiniz. Türkiye içerisinde kullanamazsınız. Örneğin Romanya’ya gittiniz. Geri kalan 2,3,4,5 ve 6. günleri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. İster ülke değiştirin isterseniz aynı ülkede farklı şehirlere gidin. Şu an Romanya’da olduğumuzu düşünürsek tren hakkımızı kullanmak istemeyerek dilersek farklı bir ülkeye(ücretini kendimiz ödeyerek) uçakla gidebiliriz. Örneğin Almanya’ya geçtik. Daha sonra tekrardan Almanya’da geri kalan seyahat günlerimizi kullanarak trenle seyahat edebiliriz. Geri kalan günlerimizi bitirip 7. güne geldiğimizde ise Inbound hakkımızı kullanmalıyız.

DiscoverEU Outbound/Inbound Nedir?

Inbound Nedir?

Inbound hakkı yalnızca seçtiğiniz başlangıç ülkesine girerken kullanabileceğiniz bir seyahat günüdür. Outbound hakkının tersi gibi düşünebilirsiniz. Az önce hayali bir şekilde planladığımız rotada Türkiye’den başlamıştık. Onun üzerinden gidecek olursak 2,3,4,5 ve 6. günleri kullandıkta sonra 7. güne geldiğimizde Bulgaristan’da olduğumuzu düşünelim. Inbound kısmını farklı bir tren hattında kullanamayız. Yalnızca Türkiye’ye giden Sofya-Halkalı hattı veya Bükreş-Halkalı hattını kullanabiliriz. Kısacası DiscoverEU başladığımız yere tekrardan dönmemizi istiyor.

Outbound/Inbound haklarını kullanmazsak ne olur?

Arkadaşlar DiscoverEU Avrupa Birliğinin gençler için uyguladığı Erasmus+ programlarından biri. Tıpkı diğer projelerde olduğu gibi katılımcıların yol boyunca kazandıkları yetkinlikleri belgelendirmek için bir Youthpass sertifikası veriyor. Eğer DiscoverEU Travel App’te bulunan 7 günlük seyahat haklarının tamamını 1 aylık süre içerisinde kullanmazsanız Youthpass sertifikası alamazsınız. Bu demek oluyorki programı başarıyla tamamlamadınız. Bundan dolayı vize ve sağlık sigortası için geri ödemeleri alamayabilirsiniz.(Youthpass kesin alamayacaksınız, geri ödemeler için DiscoverEU’ya mail atıp sorun emin değilim) Eğer Yeşil Pasaport ile seyahat ediyorsanız ve DiscoverEU’dan herhangi bir geri ödeme almayacaksanız yalnızca sertifikanız verilmez. Şahsen bana sorarsanız planladığınız rotada başladığınız yere geri dönmenizi tavsiye ederim.

Seyahatine Uçakla Avrupa’dan Başlayanlar Ne Yapacaklar?

Sizlere kuralları yukarıda detaylı bir şekilde yazdım. Bu kurallar dahilinde rotanızı oluşturabilirsiniz. DiscoverEU‘nun uçak biletini karşıladığı kişilerden biriyseniz(Bu yazıda detaylı yazdım bu kişileri) uçakla gideceğiniz ülkeyi başlangıç ülkesi olarak seçerek bu sorunu çözebilirsiniz. Örneğin Almanya’ya uçakla gittiniz. Batı ve Orta Avrupa ekseninde bir daire çizip tekrardan Almanya’ya gelerek seyahatinizi bitirebilirsiniz. Tekrardan Almanya’dan uçağa binip Türkiye’ye dönersiniz.

Hala kafamda bir sürü soru var. Nereden bilgi alabilirim?

Arkadaşlar Kovan’ı detaylı bir şekilde karıştırırsanız eminim sorunuzun cevabı yazılarda mevcuttur. Ama hala sorularım var ve cevap bulamıyorum derseniz BTM‘ye çay-kahve içmeye hepinizi bekleriz.(bknz. www.erasmus.kovanyouth.com/contact/) Ayrıca aşağıdaki linklerden Telegram ve Whatsapp gruplarımıza katılarak DiscoverEU seyahatine çıkacak olan diğer gençlerle konuşabilir veya bilgilendirmelerimizi takip edebilirsiniz.

Telegram: https://t.me/kovanyouthdiscovereu/1
Whatsapp: https://chat.whatsapp.com/ETVB3Eul1NWJP9dI2UN1So
Youtube: https://youtu.be/mCwFGVY8_WA
Instagram: https://www.instagram.com/h.erdemcelik/

5 thoughts on “DiscoverEU Outbound/Inbound nedir?”

 1. Yiğit Çelikkıran

  “Eğer Yeşil Pasaport ile seyahat ediyorsanız ve DiscoverEU’dan herhangi bir geri ödeme almayacaksanız yalnızca sertifikanız verilmez.” En son ki yazınızın yeşil pasaport sahiplerine yalnızca sertifikanız verilmez demişsiniz ama o kısmı yanlış mı yazdınız verilir olması gerekiyor diye biliyorum bu konuda bilgilendirme yapabilir misiniz.
  Teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Dostum eğer 7 günlük seyahat hakkınızı bitirmezseniz verilmez. Yazıyı tekrar okursanız daha dikkatli doğru yazdım. Yanlış anlamışsınız sadece. Yeşil pasaportlulara da verilecek sertifika tabi ki

   1. Yiğit Çelikkıran

    Teşekkür ederim 🙏 birde sertifika için ne yapmamız gerekiyor discovereu destek ekibine mail mi atmalıyız yoksa başka bir şey mi yapmamız lazım

 2. hocam birşey sorucam varsayım seyahatime almanya çle başladım 6 gün hakkımda almanyaya geldim 7 gün almanyada şehir değiştirsem görevi tamamlamış olur muyum

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top