DiscoverEU hakkında çok fazla sorulan sorular!

Arkadaşlar selamlar! Ben Erdem. Tanımayanlarınız için kısaca kendimi tanıtayım ve sorulara geçelim. Nisan 2022 yılında DiscoverEU projesine katılıp bu proje ile Interrail yapan ilk Türk gençlerinden biriyim. O zamandan beri hem yeni dönemde yola çıkacaklar hem de henüz yola çıkmamış olanlar için bilgilendirmeler yapıyorum. Ayrıca özellikle Erasmus+ ve ESC fırsatları gibi birçok Erasmus bünyesindeki faaliyetler hakkında konferanslar veriyorum. Yakın zamanda da Kovan Youth Gençlik grubunu kurarak hem Erasmus projeleri yazıyor hem de bu konuda gençleri bilgilendiriyorum. Bugün itibari ile de İstanbul Şişli Fulya’da bulunan BTM‘de Sosyal Girişimimiz için bir ofisimiz var. Yolu düşen herkesi bekleriz 😇

DiscoverEU 2023 için Interrail bileti kazananlar ne zaman açıklanacak?

Bu konuda detaylı bir yazımız var. Onu okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Başvurduğum vize reddedilirse DiscoverEU ücreti geri ödüyor mu?

Evet geri ödeniyor. Tekrar başvursanız onu da geri ödüyorlar. Ayrıca sağlık sigortanızda DiscoverEU tarafından ödeniyor.

Rota oluştururken nelere dikkat etmeliyiz?

Rotanızı oluştururken birçok şeye dikkat etmeniz gerekebiliyor. Gideceğiniz ülkelerin pahalı olup olmaması, tren saatleri, görmek istediğiniz yerleri barındırıp barındırmaması, size verilen Interail biletinin gün sınırı dahilinde gidip geri gelebilir misiniz? gibi bir çok şeye dikkat etmelisiniz.

DiscoverEU hakkında sık sorulan sorular

DiscoverEU bilet kazananları açıklandıktan sonra rota oluşturma, vize için başvurma ve yolculuk rehberi gibi birçok konuda Kovan Youth Gençlik grubu olarak danışmanlık vermeyi planlıyoruz. Dilerseniz birebir danışmanlıktan faydalanabilirsiniz. Dilerseniz de tüm adımları www.kovanyouth.com‘dan okuyarak kendinizde gerçekleştirebilirsiniz.

DiscoverEU’nun bize verdiği Interrail bileti 30’a 7 bir bilet. Bu ne demek?

Arkadaşlar 30’a 7 bilet ifadesini şöyle özetleyebiliriz. 30 gün boyunca 7 günlük seyahat hakkınız var demek. Örneğin bugün saat sabah 7’de bir trene bindiniz. Gün boyu istediğiniz kadar trene binebilirsiniz. Her şekilde 1 gününüz harcanacak ancak gece 12’den sonra tren değiştirir veya aktarma yaparsanız yeni bir seyahat gününüz eksilir. Ayrıca bu 7 günlük seyahat hakkınızı 1 aylık süre içerisinde bitirmelisiniz. 30’a 7 bilet demek tam olarak bu şekilde açıklanabilir.

DiscoverEU hangi durumlarda uçak biletinizi karşılıyor?

İkametgahınızın bulunduğu şehirden en yakın Avrupa şehrine tren kullanarak yapılan yolculuklarda 18 saati aştığı taktirde DiscoverEU gidiş ve dönüşünüz için dilediğiniz Avrupa şehrine uçak biletinizi karşılıyor. Uçak biletinizin ödenip ödenmediğini öğrenmek için hello@start-discover.eu  mail adresine ikametgahınızın bulunduğu şehri söyleyerek mail atmalısınız.

Trenler için ayrıca bilet haricinde rezervasyon yaptırmamız gerekiyormuş. Rezervasyonu nasıl yaptırabiliriz?

Evet, trenlerin çoğunda rezervasyon gerekli oluyor. Türkiye’de bizzat tren garına gidip yaptırmalısınız. Halkalı veya Sirkeci’den yaptırılıyor. Yurt dışında online yaptırabiliyorsunuz. Ben yolculuğum boyunca yüz yüze yaptırdım. Dilerseniz sizde öyle yapabilirsiniz. Rezervasyon yaptırmanız gereken trenler DiscoverEU Travel App’te gösteriliyor.

DiscoverEU seyahatimiz boyunca kullanacağımız DiscoverEU Travel App’i ne zaman kullanabileceğiz?

Interrail bileti kazananlara 1-2 hafta içinde bir mail gelecek. Bu mailde bulunan formu doldurarak kimliğinizi doğrulamanız gerekli. Kimliğinizi doğruladıktan sonra DiscoverEU Travel App‘i indirerek kullanabilirsiniz.

Interrail biletimi kazandıktan sonra ne zaman yola çıkmalıyım?

Interrail biletiniz size 1 yıllık tanımlanmakta. Mart 2023’ten Mart 2024’e kadar dilediğiniz zaman yola çıkabilirsiniz. Yazın yola çıkmanızı tavsiye ederim. Kışın hosteller daha ucuz olacaktır ama soğuktan dolayı her zaman hostel de kalmanız gerekebilir. Yazın bazen dışarıda da geceyi geçirebilirsiniz. Tercih size kalmış.

DiscoverEU hakkında sık sorulan sorular
Seyahatim sırasında çekindiğim Budapeşte’den bir kare!

Vize ücretleri ne zaman geri ödeniyor?

Öncelikle siz vize ücretini konsolosluğa ödeyerek gerekli belgeler ile birlikte başvurunuzu yapıyorsunuz. Ardından onay veya red alıyorsunuz. Her iki taktirde de DiscoverEU’ya yazarak durumu bilgilendiriyorsunuz. Bu sayede size geri ödeme yapıyorlar. Vize ücretini ödemeden öncede her ihtimale karşı hello@start-discover.eu adresine mail atarak haber verin.

Hangi vizeyi almalıyım?

DiscoverEU seyahatiniz boyunca birden fazla ülke gezeceğinizden dolayı Schengen vizesi almanızı tavsiye ederiz. Vize konularında Kovan Youth Gençlik grubu olarak danışmanlık vereceğiz. İletişim bölümündeki mailden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz kendinizde araştırma yaparak başvurunuzu yapabilirsiniz. Kovan’da vize süreci ile ilgili içeriklerimiz yakında gelecek.

Yeşil Pasaportluyum yurt dışına çıkarken herhangi bir şey yapmalı mıyım?

Yeşil Pasaportlu olduğunuz taktirde herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Yurt dışı çıkış pulunuzu ödeyerek çıkabilirsiniz. Gümrükte kontrol sırasında daha rahat etmek isterseniz DiscoverEU’dan adınıza ve pasaport numaranıza özel davet mektubu isteyebilirsiniz.

Bunlar dışında sorularım var. Nasıl cevap alabilirim?

Instagram hesabım ve Youtube hesabım üzerinden gelen soruları mümkün olan en kısa süre içerisinde cevaplıyorum. Ayrıca bu yazımızın altına sorularınızı yorum olarak iletirseniz harika olur. 24 saat içinde ekibimiz cevaplayacaktır. Ayrıca bu sayede herkes birbirinin sorusunu okuyarak faydalanabilir.

Şimdiden herkese iyi yolculuklar diliyorum 🥳

8 thoughts on “DiscoverEU hakkında çok fazla sorulan sorular!”

 1. Geri bildirim: DiscoverEU sonuçları açıklandı! - Kovan Youth

 2. 1-) Rezervasyon mailinde pasaport bilgileri isteniyormuş, eğer daha pasaportumuz yoksa ve mail geldiğinde hâlâ elimizde pasaport yoksa ne zamana kadar rezervasyon mailini doldurabiliriz?
  2-) Ülkeler arası tren istasyonlarını ve hangi ülkelerden tren nerelere gidiyor gibi sorularımızı cevabını bulmak için tren güzergahlarını nereden bakabiliriz?
  3-) Konaklama gibi seçenekleri önceden seçmek istersek nereden bulabiliriz
  Teşekkürler

 3. Geri bildirim: DiscoverEU Outbound/Inbound nedir? - Kovan Youth

 4. Geri bildirim: DiscoverEU Yeni Dönem Başvuruları Çok Yakında! İşte Size Rehber Yazımız! - Kovan'dan Haberler

 5. Hatice Nur Arslan

  Merhabalar ben şeyi merak ediyorum erkek arkadaşım ile grup halinde katılmayı düşündük fakat ailelerimizin haberi yok yani katılırken kurduğumuz grup herhangi bir şekilde yayınlanıp duyuruluyor mu bir de ortalama ne kadarlık bir bütçe ayırmalıyız

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top