DiscoverEU vize, pasaport, Travel App ve diğer konular hakkında rehber!

Selamlar arkadaşlar! Umarım hepiniz iyisinizdir. Ben Erdem. DiscoverEU’nun ilk Türk katılımcılarından biriyim. Bizim zamanımızda bu program hakkında bilgi bulmak gerçekten zordu. Ben seyahatimi tamamladım ve geri döndüm. Aynı şeyleri sizin de yaşamamanız için önemli konular hakkında Kovan’da yazıyorum. Bana en fazla gelen sorular vize işlemleri, pasaport işlemleri ve DiscoverEU travel App ile ilgili işlemler oluyor. Gelin sorularınızı cevaplandıralım!

DiscoverEU Programı için Vize ve Pasaport gerekiyor mu?

Arkadaşlar bu soru gerçekten en fazla gelen sorulardan biri. Açıkçası beni çok şaşırttı. Yurt dışına çıkmak için bir pasaportunuz olmak zorunda. İstediğiniz proje ve program ile gidin bu bir zorunluluk. Pasaport dediğimiz şey globalde sizin kimliğinizdir. Pasaportsuz ülkenin dışına çıkamazsınız. Vizede gideceğimiz ülkeye giriş için gereklidir. Diğer ülkenin sınır kapısından vizemiz olmadan giriş yapamayız. Yani istediğiniz Erasmus programı ile gidin bu yine de gerekli. Programın üstünde devletlerin kuralları ile alakalı bu.

Pasaport nasıl çıkartılır? Yeşil, bordo ve diğerleri

Öncelikle DiscoverEU seyahati bir devlet kurumuna bağlı bir şekilde gerçekleşmediğinden dolayı gri pasaport kullanamazsınız. Karşınızda 2 seçenek var. Yeşil Pasaport veya Bordo Pasaport. Yeşil Pasaport alabilmeniz için anne veya babanızın bir devlet kurumundan belli bir yıl çalışmış olması gerekiyor. Yeşil Pasaport sahipleri projeye katılırken biraz daha avantajlı oluyorlar diyebilirim. Fakat merak etmeyin seyahatim boyunca karşılaştığım diğer tüm Türkler bordo pasaportlu bir şekilde vizelerini almışlardı. Yeşil Pasaport çıkarmak için bulunduğunuz şehrin valiliğine gitmeniz gerekli. Bordo pasaport içinse bulunduğunuz şehirde herhangi bir nüfus müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Bordo pasaportluların seyahati için ayrıca vize almaları gerekmektedir.

DiscoverEU seyahati için hangi vizeyi almalıyım? Hangi ülkeden almalıyım?

Bu yazımızda vizenin nasıl alınacağından ya da diğer teknik işlemlerden bahsetmeyeceğim. Bunlar zaten halihazırda internette bir sürü kişi tarafından paylaşılmış. Biraz araştırarak çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Sizlere bu yazıda neyi araştırmanız gerektiğinden bahsedeceğim. Öncelikle DiscoverEU seyahatinizde birden fazla Avrupa ülkesine seyahat edeceğinizden dolayı Schengen Vizesi almanızı tavsiye ediyorum. Schengen vizesi ile neredeyse Avrupa ülkelerinin tamamına giriş yapabiliyorsunuz.

Schengen bölgesi
Schengen üyesi ülkeler

Sadece dikkat etmeniz gereken bir şey var. Schengen vizesini yalnızca Schengen üyesi ülkelerden alabilirsiniz ve yurt dışına çıktığınızda ilk giriş yapacağınız ülke Schengen vizesini talep ettiğiniz ülke olmalı. Örneğin Yunanistan konsolosluğundan Schengen vizesi talep ettiyseniz seyahatinize Yunanistan’dan başlamalısınız.

DiscoverEU Travel App nasıl kullanılır? Giriş yapmak için pasaport gerekli mi?

Bu konuda oldukça fazla soru geliyor. DiscoverEU sizlere kimliğinizi doğrulamanız için yakın zamanda bir mail gönderecek. Bu maildeki formu kimlik numaranız ile doldurabilirsiniz. Bu formda ayrıca kimlik fotoğrafınız, flex bilet mi flexible bilet mi seçeceksiniz, hangi tarihte yola çıkacaksınız gibi sorular yer alacak. Formu doldurduktan sonra bekleyeceksiniz. Mart ayında yolculuğa başlayabiliyorsunuz.

DiscoverEU travel app

Mart ayına girdiğimizde DiscoverEU Travel App‘te sizin adınıza hesap açacaklar. DiscoverEU Travel App’e girerken Pasaport Numarası isteniyor. Çünkü size tanımlanan Interrail Pass pasaportunuza özel alınıyor. Size tavsiyem Mart ayı gelmeden mümkün olan en kısa süre içerisinde pasaport başvurunuzu yapın ve alın.

Sorularıma nasıl cevap bulabilirim?

Arkadaşlar sizi gerçekten çok iyi anlıyorum. Geçen yıl bu dönemlerde bizde yola çıkmadan önce kafamızda bir sürü soru işareti ile araştırmalar yaptık. Bizim dönemimizde neredeyse hiç bilgi kaynağı yoktu. Sizler için Kovan’da tüm adımları paylaşıyor olacağız. Ayrıca Youtube hesabım, Instagram hesabım ve Website yorumlarımız üzerinden bize yazabilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede cevaplıyor olacağız. Günde 100-150 arası mesaj alıyoruz ve hepsine yetişemeyebiliriz. Bu yüzden sizler için bir de Whatsapp grubu kurduk. Katılıp diğer katılımcılara sorularınızı sorabilirsiniz.

13 thoughts on “DiscoverEU vize, pasaport, Travel App ve diğer konular hakkında rehber!”

  1. Ben Fransaya gitmek istiyorum hangi ülkenin vizesini almalıyım yani Fransa konsoloslugundan vize alırsam ilk girmem gereken ülke fransa mı oluyor

  2. Yani ben birkaç ülke gezmek istiyorsam ve sofya üzerinden trenle gitmeyi planliyorsam hem schengen hem bulgaristan vizesi mi almam gerekiyor (ve discovereu ikisini de karsiliyor mu)

  3. Yani ben birkaç ülke gezmek istiyorsam ve sofya üzerinden trenle gitmeyi planliyorsam hem schengen hem bulgaristan vizesi mi almam gerekiyor (ve discovereu ikisini de karsiliyor mu)

  4. Muhammed sallan

    Bana en yakın Avrupa ülkesi 18 saatten fazla uzakta. Uçak bileti başvurusu yapıp bilet alırsam ve birden çok ülke gezmek istersem mesela Almanya’ya uçakla gittim peki orda tren biletimi de kullanabiliyor muyum, diğer ülkelere gitmek için

  5. bana en yakın avrupa ülkesi 18 saatten uzak uçak başvurusuyla almanya uçağımı karşılıyor mu yoksa istanbula olan uçağı mı karşılıyor

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top