Kenya’da 24 Haftalık Erasmus+ ESC Projesi

Kovan Youth olarak gençlere olabildiğince geniş bir proje yelpazesi sunmaya çalışıyoruz. Gençlik değişimleri, eğitim kursları ve ESC gibi farklı proje türlerini yaygınlaştırmak istiyoruz. Bunun yanı sıra bünyemizde 4 günlük projelere de 2 yıllık projelere de yer veriyoruz. Her bir projenin kendine has konusu olmasıyla da her okurumuzun kendinde uygun bir proje bulabilmesini umuyoruz. Bu proje ise yazdığımız çoğu projenin aksine Avrupa’da değil de Afrika‘da yer alıyor. Ekvatora yakınlığından dolayı büyüleyici ormanların bulunduğu ve farklı kültürleri keşfetmek isteyenlerin ilgisini çekebilecek Kakamega bölgesi, Kenya‘nın batısında yer alıyor. Proje süresi olarak tanımlanan 1 yılı aşkın sürede gönüllülerin istedikleri dönemde katılabileceği  24 haftalık bu proje ile ilgili detaylar yazının devamında.

Sağlık İçin Dayanışma

Proje, WEFOCO (Western Focus Community Organisation) ile yürütülecek. Bu kuruluş, bölgede HIV/AIDS ile boğuşanların yanında duruyor. Genellikle kadınlardan oluşan bu gruplar çoğunlukla kimsesiz çocuklarla ve ailelerle ilgileniyor. Bu hastalıklarla boğuşup maddi sıkıntı çekenlere gelir sağlama konusunda da çalışmalar yapıyorlar. Kuruluş, direkt olarak 100’den fazla çocuk ve 600 kadar kadına eğitim, geçim ve kadınların güçlendirilmesi gibi konularda destek oluyor. Gönüllüler, bölgedeki terzilik grubuna kendi kendilerine güvenme ve ekonomik bağımsızlık konularında destek olacaklar. Bu amaçta ilerlerken gönüllüler; kendilerinden önceki gönüllerin yaptığı şekilde atölyeyi desteklemeye devam edecekler, gruba işletme ve terzilik becerileri öğretecekler. Ayrıca atölye için partnerlik araştırmaları yapacaklar.

Proje Süresince Verilecek Eğitimler

Gönüllüler süreç boyunca bölgede, başta terzilik grubu olmak üzere, çeşitli gruplarla çalışma deneyimi edinecek. Bu sayede, farklı topluluklarla entegre olma konusunda da tecrübe kazanılmış olacak. Gönüllülük deneyiminin sağlayacakları çeşitli deneyimler ve bağlantılarla kısıtlı değil, katılımcılar dilerlerse yerel dil kurslarına da katılım sağlayabilirler.

Konaklama – Yemek – Ulaşım

Gönüllüler projenin gerçekleştirileceği bölgede konaklayacaklar. Proje süresince ulaşım motosikletle gerçekleştirilecek. Aylık cep harçlığı sağlanacak ve ulaşım Erasmus+ standartlarına göre hesaplanarak karşılanacak.

Katılımcı Profili

Bu proje için adaylarda aranan özellikler aşağıdaki gibi.

Adayın;

  • 18-30 yaş aralığında olması,
  • B2-C1 seviyesinde İngilizce bilmesi,
  • Girişimcilik ve küçük işletmelerle ilgili profesyonel ve/veya akademik deneyiminin olması,
  • Moda tasarımı, terzilik, pazarlama vb konularda tecrübesi olması,
  • İşletme sahibi olma veya yönetme deneyimi olması,
  • Satış ve pazarlama becerisi olması,
  • Güçlü kişilerarası iletişim becerilerine sahip olması,
  • Gönüllülük için motive olması,
  • Sonuç odaklı, yaratıcı ve iyimser olması

bekleniyor.

Lokasyon: Shianda, Kakamega – Kenya

Proje Tarihi: 1 Haziran 2023 – 31 Ağustos 2024

Son Başvuru Tarihi: 21 Mayıs 2023

DETAYLI BİLGİ VE BAŞVURU İÇİN

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top