DiscoverEU için ne kadar para lazım?

Avrupa Birliği 2022 Nisan ayında DiscoverEU programına Türkiye’yi de dahil etti! Birçok kişinin aklına DiscoverEU için ne kadar para lazım? sorusu geliyor. Bizzat Interrail seyahatine çıkmış biri olaraktan sizler için bütçe konusunu detaylı ele alacağım. Ekim ayı döneminde başvurularını yapmış ve yeni yola çıkacak herkese şimdiden iyi yolculuklar dilerim!

DiscoverEU için ne kadar para lazım?

DiscoverEU programı içeriğinde Avrupa Birliği seçilen gençlerin Interrail bileti, vize ücretleri ve sağlık sigortası gibi giderlerini karşılıyor. Konaklama, yeme-içme, eğlence ve kültürel faaliyetler gibi giderleri katılımcıların kendileri karşılaması gerekiyor. Ayrıca Interrail biletlerine ücretsiz bir şekilde sahip olsanız da trenlere binmeden önce ayrıca bir rezervasyon ücreti vermeniz gerekiyor. Avrupa ve Türkiye’de bulunan ülkeler arası trenlerin çoğunda rezervasyon zorunlu olsa da bazı şehirlerarası trenlerde istenmeyebiliyor. Bunları DiscoverEU Travel App üzerinden görebilirsiniz. Rezervasyon ücretleri ortalama 5 ile 15 Euro arası değişiyor.

DiscoverEU Macaristan
Macaristan sokaklarında sıradan bir gün 🙂

DiscoverEU seyahatim ne kadar tuttu? Bütçe konusunda endişeler..

2022 Ağustos ayında gerçekleştirdiğim DiscoverEU Interrail yolculuğumda toplamda 250 Euro harcadım. Evet, yanlış okumadınız. Toplamda 5 ülke ve 8 şehirden oluşan rotamın tamamını 250 Euro ile tamamladım. Yolculuğa çıkmadan önce tıpkı sizin şu anda olduğu gibi birçok endişem vardı. Konaklama bize ait, yeme-içme karşılanmıyor, müzeler ve eğlence derken 1000-1500 Euro bütçeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorduk. 2022 Nisan ayında başvuranların bulunduğu bir Whatsapp grubumuz vardı ve herkes maddi anlamda çok pahalı bir yolculuk olacağından ve programın Türkiye için çok mantıksız olacağından bahsediyordu. Ayrıca program daha çok yeni olduğundan dolayı hiçbir yerden detaylı bir şekilde bilgi alamıyorduk. Ulusal Ajans, Eurodesk noktaları, Gençlik Dernekleri hiçbiri net cevaplar vermiyordu. Yalnızca önceki yıllarda Kuzey Avrupa ülkelerinin katılımcılarının Youtube üzerinden yayınladığı kısa vloglar vardı. Vazgeçmedik ve yola devam ettik.

Hangi rota ne kadar tutar?

Bizim rotamız Türkiye, Romanya, Macaristan, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti şeklinde ilerliyordu. Balkan ülkeleri ve orta Avrupa’yı gezdik. Yolculuk boyunca çok harcama yapmamak için belli planlar yaptık. Çantalarımıza bolca konserve gıdalar koyduk. Ayrıca çoğunlukla gece trenlerinde seyahat ettik. Bu sayede belli seyahat rotalarında konaklamaya bütçe ayırmadık. Yalnızca 2-3 günde bir duş almak ve düzgün bir şekilde dinlenmek için hostelde kalıyorduk. Trenlerde uyumak çok keyifli olmasa da gerçekten hayatta birkaç kez tecrübe etmeniz gereken şeyler arasında. Aşağıdaki videomda tren seyahatimde neler hissettiğime dair yorumlarımı dinleyebilirsiniz.

Videoda kuşetli bir trendeydik. Bunun bir de koltuklu olanlarında uyuması var 🙂 Onlar tabi ki daha az konforlu. Romanya’dan Macaristan’a geçerken kuşetli vagonların tamamı dolduğu için koltuklu bölümde seyahat ettik. Yaklaşık 14 saat koltukta geçmişti. İnanın o 14 saatte trende bin bir türlü olay yaşadık. Bizim için çok keyifli bir yolculuk oldu. Konumuza geri dönelim. Bizim rotamızda yanınızda konserveler getirerek ve belli yerlerde trenlerde uyuyarak seyahatinizi bizim gibi yaparsanız 250 Euro size yeterli olacaktır. Ama ben konforlu bir yolculuk gerçekleştireceğim, rahatıma fazla düşkünüm macera aramıyorum, hostel değil otellerde konaklarım, akşam harika bir yerde yemek yer, canım istediğinde partilerim derseniz yanınızda 600-700 Euro götürmekte fayda var.

Rotanızda Orta Avrupa ve Batı Avrupa varsa ne kadar bütçe gerekir?

Orta Avrupa ve Batı Avrupa ülkeleri biraz daha pahalı diyebiliriz. Ancak endişelenmeniz gereken bir şey yok. 350-400 Euro gibi bir bütçe ile bizim gibi az konforlu, ekonomik ve çok maceralı bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Rota oluştururken nelere dikkat etmeliyiz?

Rotanızı DiscoverEU Travel App üzerinden oluşturacaksınız. Bu uygulama Eurail/Interrail Rail Planner uygulamasının tamamen aynısı diyebiliriz. Yalnızca DiscoverEU için modifiye edilmiş. Henüz DiscoverEU Travel App’te yetki almamış kişiler bu uygulamayı kullanabilir. Uygulama üzerinden size tanımlanan Interrail bileti 30’a 7 bir bilettir. Yani 30 gün boyunca 7 seyahat gününe sahipsiniz. Seyahat gününü size şöyle açıklayayım:

DiscoverEU için ne kadar para lazım
Prag Charles Bridge

Seyahat günü: Örneğin 23 Aralık sabah 8’de ilk treninize bindiniz. 1 seyahat günü kullanmış sayılırsınız. Trenden 14.00’da indiğinizi düşünelim.  15.00’da tekrardan yeni bir trene binmiş olun. Aynı gün içinde ikinci bir trene bindiğinize seyahat gününüz eksilmez. Yani bir seyahat gününde istediğiniz kadar trene binebilirsiniz. Ancak 24.00’dan sonra başka bir trene aktarma yapacak olursanız ikinci bir seyahat gününüzü kullanmış olursunuz. Bir de şöyle düşünelim. 23 Aralık 23.00’da bir trene bindiniz. Tren sabah 8.00’da hedefe ulaşıyor. Eğer hiç aktarma yapmadan gidiyorsa 23 Aralık’taki seyahat gününüze yazılır. İkinci bir seyahat gününüzü etkilemez.

Rotanızı uygulama üzerinden planlarken buna dikkat etmelisiniz.

Seyahatiniz  boyunca harcama yapacağınız şeylerin ortalama fiyatları

  • Gecelik hostel ücreti: 10-25€
  • Su: 1-2€
  • Rezervasyon ücretleri: 5-15€
  • Eğlence: 10-20€
  • Müzeler ve kültürel alanlar: 5-15€ (Öğrenciler için genelde 7€ oluyor)
  • Kültürel yiyecekler: 5-15€

Türkiye’den yolculuğa çıkacak DiscoverEU Katılımcıları buluşuyoruz!

Türkiye’den DiscoverEU projesi ile yurt dışına çıkmış veya çıkacak olan gençlerden oluşan bir Whatsapp grubumuz var. Senide oraya bekliyoruz. DiscoverEU konusunda bilgilendirmeler ve duyuruların bulunduğu grubumuzun bir de sohbet bölümü var. Seninle aynı yolda yürüyen kişilerle tanışmak için bekliyoruz. Yakın zamanda İstanbul’da bir buluşma düzenlemeyi de planlıyoruz!

DiscoverEU Whatsapp grubumuz

DiscoverEU programına Ekim ayında başvuranların sonuçları ne zaman açıklanacak? bunun hakkında bilgi almak isterseniz göz atabilirsiniz.

3 thoughts on “DiscoverEU için ne kadar para lazım?”

  1. Geri bildirim: Yurt dışına ücretsiz bir şekilde çıkabileceğiniz programlar! - Kovan Youth

  2. Geri bildirim: DiscoverEU Yeni Dönem Başvuruları Başlıyor! DiscoverEU Açıklama Yaptı! - Kovan'dan Haberler

  3. Geri bildirim: DiscoverEU Quiz Soruları 2023 Güncel Cevaplar - Kovan'dan Haberler

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top